High School Football Schedule & Playoff Matchups


Below is the High School football schedule for teams in north Alabama for Friday, October 30th which is the last week of the regular. Below tonight's schedule is the 1st Round Playoff schedule that start November 6th. Tune in 7pm - Midnight for the High School Scoreboard show on 102.1 WDRM to hear how the games played out.

7A - Region 4

Albertville at Guntersville

#8 Austin vs. Mountain Brook

Bob Jones at Prattville

Florence vs. Gardendale

Grissom at Hazel Green

Huntsville vs. Decatur

#10 James Clemens (OFF)

Sparkman vs. Muscle Shoals

6A - Region 8

#9 Athens (OFF)

Buckhorn (OFF)

Columbia at Cullman

Decatur at Huntsville

Hartselle (OFF)

Hazel Green vs. Grissom

Muscle Shoals at Sparkman

6A - Region 7

Arab vs. Boaz

Fort Payne at North Jackson

Scottsboro vs. Fyffe (Cancelled, Fyffe wins)

5A - Region 8

Ardmore at West Limestone

Brewer (OFF)

East Limestone (OF)

Lawrence County vs. Danville

Lee-Huntsville vs. Westminster Christian

Mae Jemison at Pell City

Russellville vs. Madison Academy (Cancelled, MA wins)

5A - Region 7

Boaz at Arab

Crossville vs. Geraldine

Douglas at Pisgah

#10 Fairview vs. Holly Pond

#5 Guntersville vs. Albertville

Sardis at Hokes Bluff

West Point vs. Curry

4A - Region 7

D.A.R at Brindlee Mountain

#2 Madison Academy at Russellville (Cancelled, MA wins)

#8 Madison County (OFF)

New Hope vs. R.A. Hubbard

North Jackson vs. Fort Payne

Randolph

Westminster Christian at Lee-Huntsville

St. John Paul II at Priceville

4A - Region 8

Brooks at Lauderdale County

Central Florence (OFF)

Deshler vs. Colbert County

Priceville vs. St. John Paul II

Rogers vs. Lexington

West Limestone vs. Ardmore

West Morgan (OFF)

Wilson (OFF)

3A - Region 8

Clements vs. Hatton

Colbert Heights

Danville at Lawrence County

#10 East Lawrence at Sheffield

Elkmont vs. Hanceville

Lauderdale County vs. Brooks

Phil Campbell at Hackleburg

3A - Region 7

Asbury vs. Ragland

Brindlee Mountain vs. D.A.R.

Collinsville at Valley Head

#1 Fyffe at Scottsboro (Cancelled, Fyffe wins)

Geraldine at Crossville

Plainview at Glencoe

Sylvania at North Sand Mountain

2A - Region 7

Falkville at Winston County

Ider (OFF)

#6 North Sand Mountain vs. Sylvania

Pisgah vs. Douglas

Section at Woodville

Tanner at Waterloo

Whitesburg Christian vs. Coosa Christian

2A - Region 8

Colbert County at Deshler

Hatton at Clements

Lexington at Rogers

#1 Mars Hill vs. American Christian Academy (Cancelled, ACA wins)

#5 Red Bay vs. Fayette County

Sheffield vs. East Lawrence

Tharptown at Vina

1A - Region 8

#6 Decatur Heritage Christian (OFF)

R.A Hubbard at New Hope

Playoffs


Class 7A

Region 4 vs. Region 3

(1) Austin vs. (4) Oak Mountain

(2) James Clemens vs. (3) Hewitt-Trussville

(3) Sparkman at (2) Hoover

(4) Grissom at (1) Thompson

Class 6A

Region 8 vs. Region 5

(1) Athens vs. (4) Homewood

(2) Cullman vs. (3) Shades Valley

(3) Hartselle at (2) Briarwood Christian

(4) Muscle Shoals at (1) Mountain Brook

Region 7 vs. Region 6

(2) Fort Payne vs. (3) Gardendale

(4) Arab at (1) Pinson Valley

Class 5A

Region 7 vs. Region 6

(1) Guntersville vs. (4) Hayden

(2) Fairview vs. (3) Center Point

(3) Boaz at (2) Leeds

(4) West Point at (1) Alexandria

Region 8 vs. Region 5

(1) Russellville vs. (4) Fairfield

(2) East Limestone vs. (3) Parker

(3) Mae Jemison at (2) Pleasant Grove

(4) Lawrence County at (1) Ramsay

Class 4A

Region 7 vs. Region 6

(1) Madison Academy vs. (4) Dora

(2) Madison County vs. (3) Oneonta

(3) North Jackson at (2) Good Hope

(4) Randolph at (1) Etowah

Region 8 vs. Region 5

(1) West Limestone vs. (4) Hamilton

(2) Central-Florence vs. (3) Haleyville

(3) Deshler at (2) Northside

(4) Brooks at (1) Gordo

Class 3A

Region 7 vs. Region 6

(1) Fyffe vs. (4) TBA

(2) Plainview vs. (3) TBA

(3) Geraldine at TBA

(4) Sylvania at (1) Winfield

Region 8 vs. Region 5

(1) East Lawrence vs. (4) Saks

(2) Lauderdale County vs. (3) Ohatchee

(3) TBA at (2) Walter Welborn

(4) TBA at (1) Piedmont

Class 2A

Region 7 vs. Region 6

(1) North Sand Mountain vs. (2) Southeastern

(2) Falkville vs. (3) Cleveland

(3) Section at (2) Westbrook Christian

(4) Tanner at (1) Spring Garden

Region 8 vs. Region 5

(1) Mars Hill Bible vs. (4) Lamar County

(2) Red Bay vs. (3) Winston County

(3) Colbert County at (2) Addison

(4) TBA at (1) Aliceville

Class 1A

Region 8 vs. Region 5

(1) Decatur Heritage vs. (4) Wadley

(2) Waterloo vs. (3) Woodland

(3) R.A. Hubbard at (2) Ragland

(4) Hackleburg at (1) Winterboro