North Alabama HS Football Scoreboard | Week 3

posted by Mason Black - 

This is the football scoreboard for our area teams in north Alabama for games played Thursday, September 6th and Friday, September 7th. The list is alphabetical and goes in descending order starting with 7A. ALL GAMES ARE REGION MATCH UPS.

Listen to the WOW! High School Football Scoreboard Show every Friday night 7pm - Midnight on 102.1, WDRM.com, or on the iHeartRadio app!


7A 

(Region 4)

  • Austin    17          vs. Florence   9           FINAL
  • Bob Jones   20           vs. James Clemens   36           FINAL
  • Florence      9       @ Austin   17           FINAL
  • Grissom    26          vs. Huntsville   35           FINAL
  • Huntsville    35            @ Grissom    26           FINAL
  • James Clemens   36           vs. Bob Jones   20           FINAL
  • Sparkman    21          @ Gadsden City   9           FINAL

6A

(Region 7)

  • Athens     10         @ Hartselle    21           FINAL
  • Columbia      6         @ Muscle Shoals    52           FINAL
  • Cullman      13         @ Decatur    38           FINAL
  • Decatur    38           vs. Cullman   13           FINAL
  • Hartselle   21            vs. Athens   10           FINAL
  • Muscle Shoals     52          vs. Columbia    6           FINAL

(Region 8)

  • Albertville     21          @ Fort Payne   42           FINAL
  • Buckhorn    0           vs. Hazel Green 21           FINAL
  • Fort Payne    42           vs. Albertville   21           FINAL
  • Hazel Green    21           @ Buckhorn   0           FINAL
  • Lee-Huntsville    28           vs. Mae Jemison  14           FINAL
  • Mae Jemison   14             @ Lee-Huntsville   28           FINAL

5A

(Region 6)

  • Boaz      49         @ Douglas   7           FINAL
  • Douglas    7           vs. Boaz   49           FINAL
  • Crossville    7           vs. Etowah   52           FINAL
  • Sardis    10           vs. Southside Gadsden  14           FINAL

(Region 7)

  • Lawrence County     25          @ Hayden    22           FINAL
  • Russellville     24          @ Corner 19           FINAL

(Region 8)

  • Arab      12         vs. Brewer    34           FINAL
  • Ardmore     7          @ Scottsboro    35            FINAL
  • Brewer A.P.    34           @ Arab     12           FINAL
  • East Limestone    21           @ Madison Academy    49           FINAL
  • Guntersville     7          @ Madison County    16           FINAL
  • Madison Academy    49           vs. East Limestone   21           FINAL
  • Madison County      16         vs. Guntersville   7           FINAL
  • Scottsboro    35           vs. Ardmore    7           FINAL

 

4A

(Region 7)

  • Danville      0         @ North Jackson   77           FINAL
  • D.A.R     52         @ Fairview   15           FINAL
  • Fairview     15          vs. D.A.R    52           FINAL
  • North Jackson      77         vs. Danville   0           FINAL
  • Priceville     31          vs. St. John Paul II   41           FINAL
  • Randolph School     28          @ West Morgan   0           FINAL
  • St. John Paul II   41           @ Priceville   31           FINAL
  • West Morgan    0           vs. Randolph    28           FINAL

(Region 8)

  • Brooks     48          vs. Central-Florence   7           FINAL
  • Deshler     65          vs. Elkmont    0           FINAL
  • Central-Florence   7            @ Brooks   48           FINAL 
  • Elkmont     0          @ Deshler    65           FINAL
  • Rogers     27          @ Wilson  2           FINAL
  • West Limestone               OFF WEEK
  • Wilson      2         vs. Rogers   27           FINAL

3A

(Region 5)

  • Holly Pond      30         vs. Midfield   36           FINAL

(Region 7)

  • Brindlee Mountain      7         vs. Pisgah   54           FINAL
  • Geraldine     50          vs. Plainview    14           FINAL
  • New Hope               OFF WEEK
  • Pisgah       54        @ Brindlee Mountain 7           FINAL
  • Plainview      14         @ Geraldine   50           FINAL
  • Sylvania     21          @ Susan Moore   28           FINAL

(Region 8)

  • Clements               OFF WEEK
  • East Lawrence  0             vs. Lauderdale County   28           FINAL
  • Lauderdale County    28           @ East Lawrence   0           FINAL
  • Lexington     35          vs. Phil Campbell   12           FINAL
  • Westminster Christian     50          vs. Colbert Heights   20           FINAL

2A

(Region 7)

  • Hatton    6           vs. Red Bay   32           FINAL
  • Sheffield    49           vs. Tharptown  0           FINAL
  • Tanner    49           vs. Colbert County  15           FINAL
  • Tharptown     0          @ Sheffield   49           FINAL

(Region 8)

  • Asbury    0           @ Cedar Bluff   37           FINAL
  • Fyffe    58           vs. Section   0           FINAL
  • Section     0          @ Fyffe    58        FINAL

1A

(Region 7)

  •  Decatur Christian Heritage     35          @ Valley Head 13           FINAL
  • Falkville     58          @ Woodville   21           FINAL
  • R.A Hubbard     40          vs. Coosa Christian   7           FINAL
  • Woodville         21      vs. Falkville   58           FINAL
North Alabama High School Football

title

Content Goes Here