North Alabama HS Schedule | Week 7

North Alabama HS Scoreboard | Week 6
North Alabama HS Scoreboard | Week 6
This week it's non-region games and off weeks but that doesn't mean there's a lack of great game sand excitement! Here's how things are looking around the area tonight

This is the football schedule for our area teams in north Alabama for games played Thursday, October 4th and Friday, October 5th. The list is alphabetical and goes in descending order starting with 7A. Games are on Friday night and start at 7pm unless otherwise noted. All games are REGION games.

Listen to the WOW! High School Football Scoreboard Show every Friday night 7pm - Midnight on 102.1, WDRM.com, or on the iHeartRadio app!

7A 

(Region 4)

  • Austin (4-1)  vs. Sparkman (4-1)
  • Bob Jones (4-2) @ Grissom (2-3)
  • Florence (2-4) vs. Huntsville (3-3)
  • Grissom (2-3) vs. Bob Jones (4-2)
  • Huntsville (3-3) @ Florence (2-4)
  • James Clemens (3-2) @ Gadsden City (0-5)
  • Sparkman (4-1) @ Austin (4-1)

6A

(Region 7)

  • Athens (4-1) @ Cullman (3-3)
  • Columbia (0-5) vs. Hartselle (5-0)
  • Cullman (3-3) vs. Athens (4-1)
  • Decatur (4-2) @ Muscle Shoals (4-2)
  • Hartselle (5-0) @ Columbia (0-5)
  • Muscle Shoals (4-2) vs. Decatur (4-2)

(Region 8)

  • Albertville (3-2) @ Hazel Green (2-4)
  • Buckhorn (1-5) vs. Mae Jemison (1-5)
  • Fort Payne (2-3) vs. Lee-Huntsville (2-3)
  • Hazel Green (2-4) vs. Albertville (3-2)
  • Lee-Huntsville (2-3) @ Fort Payne (2-3)
  • Mae Jemison (1-5) @ Buckhorn (1-5)

5A

(Region 6)

  • Boaz (5-1) vs. Crossville (1-5)
  • Crossville (1-5) @ Boaz (5-1)
  • Douglas (1-4) vs. Southside Gadsden (1-4)
  • Sardis (2-3) @ Alexandria (3-2)

(Region 7)

  • Lawrence County (2-3) @ Russellville (5-0)
  • Russellville (5-0) vs. Lawrence County (2-3)

(Region 8)

  • Arab (0-5) @ East Limestone (3-2)
  • Ardmore (3-2) vs. Brewer (4-1)
  • Brewer A.P. (4-1) @ Ardmore (3-2)
  • East Limestone (3-2) vs. Arab (0-5)
  • Guntersville (2-2) vs. Madison Academy (4-1)
  • Madison Academy (4-1) @ Guntersville (2-2)
  • Madison County (2-4) @ Scottsboro (2-3)
  • Scottsboro (2-3) vs. Madison County (2-4)

 

4A

(Region 7)

  • Danville (0-6) @ Priceville (0-5)
  • D.A.R (3-2) vs. Randolph (4-1)
  • Fairview (2-3) @ North Jackson (5-0)
  • North Jackson (5-0) vs. Fairview (2-3)
  • Priceville (0-5) vs. Danville (0-6)
  • Randolph School (4-1) @ D.A.R. (3-2)
  • St. John Paul II (4-1) vs. West Morgan (1-5)
  • West Morgan (1-5) at St. John Paul II (4-1)

(Region 8)

  • Brooks (5-1)  OFF WEEK
  • Central-Florence (2-3) vs. Elkmont (1-4)
  • Deshler (4-2) @ Rogers (4-1)
  • Elkmont (1-4) @ Central-Florence (2-3)
  • Rogers (4-1) vs. Deshler (4-2)
  • West Limestone (3-2) vs. Wilson (1-4)
  • Wilson (1-4) @ West Limestone (3-2)

3A

(Region 5)

  • Holly Pond (4-2) vs. Locust Fork (2-4)

(Region 7)

  • Brindlee Mountain (0-6) vs. Sylvania (1-4)
  • Geraldine (5-1) @ Pisgah (3-2)
  • New Hope (0-5) vs. Susan Moore (5-1)
  • Pisgah (3-2) vs. Geraldine (5-1)
  • Plainview (1-5) OFF WEEK
  • Sylvania (1-4) @ Brindlee Mountain (0-6)

(Region 8)

  • Clements (2-3) @ Lauderdale County (2-4)
  • Colbert Heights (3-3) @ Decatur Heritage (4-2)
  • East Lawrence (0-5) vs. Lexington (1-4)
  • Lauderdale County (2-4) vs. Clements (2-3)
  • Lexington (1-4) @ East Lawrence (0-5)
  • Westminster Christian (6-0) @ Phil Campbell (2-3)

2A

(Region 7)

  • Colbert County (4-2) vs. Addison (5-1)
  • Hatton (2-3) @ Tanner (1-4)
  • Red Bay (3-2) vs. Sheffield (4-2)
  • Sheffield (4-2) @ Red Bay (4-2)
  • Tanner (1-4) vs. Hatton (2-3)
  • Tharptown (1-4) OFF WEEK

(Region 8)

  • Asbury (1-4) vs. Ider (2-3)
  • Fyffe (5-0) at Sand Rock (2-3)
  • Section (2-3) vs. Collinsville (4-1)

1A

(Region 7)

  • Decatur Heritage Christian (4-2) vs. Colbert Heights (3-3)
  • Falkville (6-0) vs. Coosa Christian (3-2)
  • R.A Hubbard (4-2) vs. Gaylesville (2-3)
  • Woodville (2-3) @ Valley Head (1-4)
North Alabama High School football

title

Content Goes Here