North Alabama HS Scoreboard | Week 7

North Alabama HS Schedule | Week 7
North Alabama HS Schedule | Week 7
Last week many teams were off while others were playing tune up games, this week it's back to the all important Region games! Here's the lineup for Friday night

This is the football scoreboard for our area teams in north Alabama for games played Thursday, September 20th and Friday, September 21st. The list is alphabetical and goes in descending order starting with 7A. Games are on Friday night and start at 7pm unless otherwise noted. 

Listen to the WOW! High School Football Scoreboard Show every Friday night 7pm - Midnight on 102.1, WDRM.com, or on the iHeartRadio app!


7A 

(Region 4)

  • Austin   38       vs. Sparkman      10        FINAL     
  • Bob Jones    20        @ Grissom      33       FINAL      
  • Florence    28         vs. Huntsville      13       FINAL      
  • Grissom    33         vs. Bob Jones     20       FINAL       
  • Huntsville    13         @ Florence    28       FINAL        
  • James Clemens    50         @ Gadsden City    28       FINAL        
  • Sparkman      10       @ Austin     38       FINAL       

6A

(Region 7)

  • Athens    19         @ Cullman    16         FINAL      
  • Columbia    0         vs. Hartselle    21        
  • Cullman    16         vs. Athens     19       FINAL       
  • Decatur      28       @ Muscle Shoals    41       FINAL        
  • Hartselle    21         @ Columbia      0      
  • Muscle Shoals     41        vs. Decatur     28        FINAL      

(Region 8)

  • Albertville    0         @ Hazel Green      31       FINAL      
  • Buckhorn     13        vs. Mae Jemison      14        FINAL     
  • Fort Payne   45          vs. Lee-Huntsville      18       FINAL      
  • Hazel Green     31        vs. Albertville        0       FINAL    
  • Lee-Huntsville     18        @ Fort Payne       45        FINAL    
  • Mae Jemison      14       @ Buckhorn        13       FINAL    

5A

(Region 6)

  • Boaz     35        vs. Crossville      3        FINAL     
  • Crossville   3          @ Boaz        35       FINAL    
  • Douglas     0        vs. Southside Gadsden    63       FINAL        
  • Sardis    15         @ Alexandria    33       FINAL        

(Region 7)

  • Lawrence County    32         @ Russellville      53       FINAL      
  • Russellville    53         vs. Lawrence County      32       FINAL      

(Region 8)

  • Arab     0        @ East Limestone     42       FINAL      
  • Ardmore   17          vs. Brewer   18       FINAL        
  • Brewer A.P.   18          @ Ardmore    17       FINAL        
  • East Limestone   42          vs. Arab      0        FINAL     
  • Guntersville     8        vs. Madison Academy       35       FINAL     
  • Madison Academy     35        @ Guntersville         8        FINAL  
  • Madison County    15         @ Scottsboro     31       FINAL       
  • Scottsboro     31        vs. Madison County    15        FINAL       

 

4A

(Region 7)

  • Danville   6          @ Priceville    27       FINAL        
  • D.A.R    49        vs. Randolph       17         FINAL   
  • Fairview     12        @ North Jackson     78       FINAL       
  • North Jackson     78        vs. Fairview      12         FINAL    
  • Priceville     27        vs. Danville     6       FINAL       
  • Randolph School    17         @ D.A.R.       49       FINAL     
  • St. John Paul II     56        vs. West Morgan    6       FINAL        
  • West Morgan    6         at St. John Paul II      56       FINAL      

(Region 8)

  • Brooks (5-1)  OFF WEEK
  • Central-Florence      51       vs. Elkmont    20       FINAL        
  • Deshler      33       @ Rogers        12       FINAL    
  • Elkmont    20         @ Central-Florence    51       FINAL        
  • Rogers     12       vs. Deshler            33       FINAL
  • West Limestone     7        vs. Wilson  21         FINAL        
  • Wilson   21          @ West Limestone     7       FINAL       

3A

(Region 5)

  • Holly Pond    36         vs. Locust Fork       10        FINAL    

(Region 7)

  • Brindlee Mountain     0        vs. Sylvania    63       FINAL        
  • Geraldine    28         @ Pisgah           12        FINAL
  • New Hope    21         vs. Susan Moore    47       FINAL        
  • Pisgah    12         vs. Geraldine     28       FINAL       
  • Plainview (1-5) OFF WEEK
  • Sylvania     63        @ Brindlee Mountain      0       FINAL      

(Region 8)

  • Clements    0         @ Lauderdale County       42       FINAL     
  • Colbert Heights       22      @ Decatur Heritage    23        FINAL      
  • East Lawrence    32         vs. Lexington      16       FINAL      
  • Lauderdale County    42         vs. Clements        0       FINAL    
  • Lexington      16       @ East Lawrence      32       FINAL      
  • Westminster Christian    40         @ Phil Campbell      7       FINAL      

2A

(Region 7)

  • Colbert County    35         vs. Addison     8       FINAL       
  • Hatton             @ Tanner            
  • Red Bay    24         vs. Sheffield    12         FINAL      
  • Sheffield    12        @ Red Bay   24         FINAL       
  • Tanner             vs. Hatton            
  • Tharptown (1-4) OFF WEEK

(Region 8)

  • Asbury   20          vs. Ider          48       FINAL  
  • Fyffe    48         at Sand Rock      7       FINAL      
  • Section             vs. Collinsville            

1A

(Region 7)

  • Decatur Heritage Christian    23         vs. Colbert Heights      22        FINAL    
  • Falkville     70        vs. Coosa Christian       27       FINAL     
  • R.A Hubbard   48          vs. Gaylesville     0       FINAL       
  • Woodville      35       @ Valley Head       6       FINAL     
North Alabama High School Football

title

Content Goes Here