North Alabama HS football | Playoff Boogaloo

November 9th kicks off the first round of the playoffs. Below are the match ups for teams all across the Tennessee Valley. Teams are listed in order of seeding.

Listen Friday night to 102.1 WDRM for the High School scoreboard show 7pm to Midnight on 102.1, wdrm.com, or on our free iHeartRadio app.


7A 

(Region 4)

  • #1 James Clemens (7-3) vs. #4 Hewitt-Trussville (7-3)
  • #2 Austin (7-3) vs. #3 Mountain Brook (8-2)
  • #3 Florence (5-5) at #2 Thompson (8-1)
  • #4 Bob Jones (6-4) at #1 Hoover (7-3)

6A

(Region 7)

  • #1 Hartselle (10-0) vs. #4 Pelham (7-3)
  • #2 Muscle Shoals (8-2) vs. #3 Minor (4-6)
  • #3 Athens (8-2) at #2 Homewood (8-2)
  • #4 Decatur (6-4) at #4 Jackson Olin (10-0)

(Region 8)

  • #1 Fort Payne (6-4) vs. #4 Gardendale (5-5)
  • #2 HazelGreen (4-6) vs. #3 Oxford (8-2)
  • #3 Mae Jemison (4-6) at #2 Clay-Chalville (9-1) 
  • #4 Albertville (6-4) at #1 Pinson Valley (8-1)

5A

(Region 6)

  • #1 Etowah (10-0) vs. #4 Guntersville (3-6)
  • #2 Southside Gadsden (6-4) vs. Brewer (8-2) 
  • #3 Boaz (7-3) at #2 East Limestone (8-2)
  • #4 Alexandria (6-4) at #1 Madison Academy (9-1)

(Region 7)

  • #1 Jasper (9-1) vs. #4 Sylacauga (7-3)
  • Russellville (9-1) vs. #3 Center Point (5-5)

(Region 8)

  • #1 Madison Academy (9-1) vs. #4 Alexandria (6-4)
  • #2 East Limestone (8-2) vs. #3 Boaz (7-3)
  • #3 Brewer (8-2) at #2 Southside Gadsden (6-4)
  • #4 Guntersville (3-6) at #1 Etowah (10-0)

4A

(Region 7)

  • #1 North Jackson (10-0) vs. #4 Curry (5-5)
  • #2 St. John Paul II (8-2) vs. #3 Good Hope (9-1)
  • #3 D.A.R. (7-3) at #2 Northside ( 9-1)
  • #4 Randolph (7-2) at #1 Fayette County (8-2)

(Region 8)

  • #1 Brooks (8-2) vs. #4 Oneonta (7-3)
  • #2 Deshler (5-5) vs. #3 Anniston (6-4) 
  • #3 Central-Florence (5-5) at #2 Hokes Bluff (9-1)
  • #4 Rogers (7-3) at #1 Jacksonville (10-0)

3A

(Region 5)

  • #4 Holly Pond (6-4) at #1 Geraldine (8-2)

(Region 7)

  • #1 Geraldine (8-2) vs. #4 Holly Pond (6-4)
  • #2 Susan Moore (8-2) vs. #3 J.B. Pennington (5-5) 
  • #3 Pisgah (4-6) at #2 Midfield (8-1)
  • #4 Plainview (3-7) at #1 Fultondale (8-1)

(Region 8)

  • #1 Westminster Christian (9-0) vs. #4 Weaver (7-3)
  • #2 Colbert Heights (6-4) vs. #3 Saks (8-1)
  • #3 Lauderdale County (4-6) at #2 Randolph County (9-1)
  • #4 Clements (4-6) at #1 Piedmont (8-2)

2A

(Region 7)

  • #1 Addison (8-2) vs. #4 Sulligent (3-7)
  • #2 Red Bay (8-2) vs. #3 Winston County (6-4)
  • #3 Colbert County (7-3) at #2 Tarrant (5-4) 
  • #4 Sheffield (6-4) at #1 Aliceville (8-2)

(Region 8)

  • #1 Fyffe (10-0) vs. #4 Cleveland (5-5)
  • #2 Collinsville (9-1) vs. #3 Westbrook Christian (7-3)
  • #3 North Sand Mountain (8-2) at #2 Ranburne (8-2)
  • #4 Cedar Bluff (7-3) at #1 Ohatchee (9-0)

1A

(Region 7)

  • #1 Falkville (10-0) vs. #4 Talladega County Central (4-6)
  • #2 R.A Hubbard (8-2) vs. #3 Winterboro (6-3)
  • #3 Coosa Christian (7-3) at #2 Donoho (8-2)
  • #4 Decatur Heritage Christian (7-3) at #1 Spring Garden (9-1)

title

Content Goes Here