North Alabama HS Football | Week 1

This is the football schedule for our area teams in north Alabama for games played Thursday, August 23rd and Friday, August 24th. Games are on Friday night unless otherwise noted and start at 7pm CST. The list is alphabetical and goes in descending order starting with 7A.


7A 

(Region 4)

  • Austin @ Hartselle
  • Bob Jones vs. Christian Brothers (Tennessee)
  • Florence @ Blackman (Tennessee)
  • Grissom @ Hazel-Green
  • Huntsville @ Decatur (Thursday)
  • James Clemens vs. Thompson (Champion's Challenge in Montgomery)
  • Sparkman (OFF week)


6A

(Region 7)

  • Athens (OFF week)
  • Columbia vs. Lee-Huntsville
  • Cullman vs. Jasper (Thursday)
  • Decatur vs. Huntsville (Thursday)
  • Hartselle vs. Austin
  • Muscle Shoals @ Deshler (Thursday)

(Region 8)

  • Albertville (OFF week)
  • Buckhorn @ Madison County
  • Fort Payne @ Pell City
  • Hazel-Green @ Grissom
  • Lee-Huntsville @ Columbia
  • Mae Jemison vs. Gardendale

5A

(Region 6)

  • Boaz @ Arab
  • Douglas (OFF Week)
  • Crossville vs. Geraldine (Saturday, August 25th)
  • Sardis (OFF Week)

(Region 7)

  • Lawrence County (OFF Week)
  • Russellville (OFF Week)

(Region 8)

  • Arab vs. Boaz
  • Ardmore vs. West Morgan
  • Brewer A.P. (OFF Week)
  • East Limestone (OFF Week)
  • Guntersville vs. North Jackson
  • Madison Academy @ McCallie (Tennessee)
  • Madison County vs. Buckhorn 
  • Scottsboro (OFF Week)

 

4A

(Region 7)

  • D.A.R vs. Westminster Christian
  • Danville @ Falkville
  • Fairview vs. West Point (Thursday)
  • North Jackson (OFF Week)
  • Priceville (OFF Week)
  • Randolph School (OFF Week)
  • St. John Paul II vs. Locust Fork
  • West Morgan @ Ardmore

(Region 8)

  • Brooks @ Lauderdale County (Thursday)
  • Central-Florence @ Colbert County
  • Deshler vs. Muscle Shoals (Thursday)
  • Elkmont vs. Clements
  • Rogers @ Loretto (Tennessee)
  • West Limestone vs. Tanner (Thursday)
  • Wilson @ Sheffield (Thursday)


3A

(Region 5)

  • Holly Pond vs. New Hope

(Region 7)

  • Brindlee Mountain @ Asbury
  • Geraldine @ Crossville (Saturday)
  • New Hope @ Holly Pond
  • Pisgah (OFF Week)
  • Plainview @ Collinsville (Thursday)
  • Sylvania (OFF Week)

(Region 8)

  • Clements @ Elkmont
  • East Limestone (OFF Week)
  • Lexington (OFF Week)
  • Westminster Christian @ D.A.R


2A

(Region 7)

  • Tanner @ West Limestone (Thursday)

(Region 8)

  • Asbury vs. Brindlee Mountain
  • Fyffe (OFF Week)
  • Section (OFF Week)


1A

(Region 7)

  • Decatur Christian Heritage vs. Phillips Bear Creek
  • Falkville vs. Danville 
  • R.A Hubbard vs. Cherokee (Thursday)
  • Woodville vs. Waterloo

title

Content Goes Here