Playoffs - Round 1 | North Alabama HS Football

All season long we will be posting the schedules and scoreboards for each week's games.

Every Friday night all season long, join Mason Black on 102.1 WDRM (7pm - 12am) for a live scoreboard show recapping the night's action for 75 teams in the listening area. CLICK HERE to listen.

Playoffs - Round 1 | November 8th, 2019

The rankings reflect the playoff seeding for each team. In the first round it's #1 vs. #4 and #2 vs. #3. #1 & #2 hosts the #3 & #4 seeds.

7A

Region 8

#1 James Clemens (8-2) vs. Vestavia Hills (7-3)

#2 Florence (6-4) vs. Mountain Brook (8-2)

#3 Sparkman (8-2) at Hoover (8-2)

#4 Austin (7-3) at Thompson (8-1)

6A

Region 7

#1 Muscle Shoals (10-0) vs. Albertville (5-5)

#2 Athens (7-3) vs. Buckhorn (4-6)

#3 Cullman (5-5) at Mae Jemison (5-5)

#4 Hartselle (4-6) at Fort Payne (8-2)

Region 8

#1 Fort Payne (8-2) vs. Hartselle (4-6)

#2 Mae Jemison (5-5) vs. Cullman (5-5)

#3 Buckhorn (4-6) at Athens (7-3)

#4 Albertville (5-5) at Muscle Shoals (10-0)

5A

Region 6

#1 Etowah (9-1) vs. Center Point (7-3)

#2 Alexandria (7-2) vs. Sylacauga (8-2)

#3 Sardis (5-5) at Central Clay County (8-2)

#4 Boaz (4-6) at Mortimer Jordan (8-2)

Region 7

#1 Jasper (10-0) vs. Madison Academy (5-5)

#2 Hamilton (8-2) vs. Guntersville (7-2)

#3 Russellville (8-2) at Scottsboro (8-2)

#4 Corner (7-3) at Madison County (8-2)

Region 8

#1 Madison County (8-2) vs. Corner (7-3)

#2 Scottsboro (8-2) vs. Russellville (8-2)

#3 Guntersville (7-2) at Hamilton (8-2)

#4 Madison Academy (5-5) at Jasper (10-0)

4A

Region 7

#1 Fairview (8-2) vs. Central Florence (3-7)

#2 Pricevillle (7-3) vs. Rogers (3-7)

#3 St. John Paul II (8-2) at Brooks (6-4)

#4 Danville (5-5) at Deshler (7-3)

Region 8

#1Deshler (7-3) vs. Danville (5-5)

#2 Brooks (6-4) vs. St. John Paul II (8-2)

#3 Rogers (3-7) at Priceville (7-3)

#4 Central Florence (3-7) at Fairview (8-2)

3A

Region 7

#1Susan Moore (10-0) vs. Colbert Heights (6-4)

#2 Geraldine (6-4) vs. Clements (6-4)

#3 Sylvania (7-3) at Lauderdale County (8-2)

#4 Pisgah (4-6) at Westminster Christian (7-2)

Region 8

#1 Westminster Christian (7-2) vs. Pisgah (4-6)

#2 Lauderdale County (8-2) vs. Sylvania (7-3)

#3 Clements (6-4) at Geraldine (6-4)

#4 Colbert Heights (6-4) at Susan Moore (10-0)

2A

Region 7

#1 Red Bay (10-0) vs. Cedar Bluff (7-3)

#2 Addison (8-2) vs. North Sand Mountain (7-3)

#3 Colbert County (6-4) at Collinsville (9-1)

#4 Sheffield (6-4) at Fyffe (10-0)

Region 8

#1 Fyffe (10-0) vs. Sheffield (6-4)

#2 Collinsville (9-1) vs. Colbert County (6-4)

#3 North Sand Mountain (7-3) at Addison (8-2)

#4 Cedar Bluff (7-3) at Red Bay (10-0)

1A

Region 7

#1 Decatur Heritage Christian (10-0) vs. Vina (3-7)

#2 Valley Head (6-4) vs. Hackleburg (4-6)

#3 Falkville (6-4) at Waterloo (8-2)

#4 Woodville (4-6) at #1 Mars Hill (10-0)

title

Content Goes Here