North Alabama HS Scoreboard | Week 6

North Alabama HS Football Schedule | Week 6
North Alabama HS Football Schedule | Week 6
A lot of teams are taking the week off as we reach the half way point of the season. That doesn't mean there aren't some great match ups this Friday though! Here's...

This is the football schedule for our area teams in north Alabama for games played Thursday, September 27th and Friday, September 28th. The list is alphabetical and goes in descending order starting with 7A. Games are on Friday night and start at 7pm unless otherwise noted. 

Listen to the WOW! High School Football Scoreboard Show every Friday night 7pm - Midnight on 102.1, WDRM.com, or on the iHeartRadio app!

7A 

(Region 4)

  • Austin (3-1) OFF WEEK
  • Bob Jones    35         vs. Hillcrest-Tuscaloosa     21        FINAL         
  • Florence      7         @ Muscle Shoals      10        FINAL        
  • Grissom (2-3) OFF WEEK
  • Huntsville     63          vs. Columbia        0         FINAL     
  • James Clemens (3-2) OFF WEEK
  • Sparkman   35            vs. Buckhorn     0         FINAL       

6A

(Region 7)

  • Athens       30        vs. East Limestone        0          FINAL     
  • Columbia      0         at Huntsville              63        FINAL
  • Cullman     7          @ Hueytown             42        FINAL 
  • Decatur      35         @ Lawrence County     7        FINAL         
  • Hartselle      14         vs. Briarwood        7         FINAL OT
  • Muscle Shoals     10          vs. Florence         7        FINAL     

(Region 8)

  • Albertville     35          at Boaz         27        FINAL     
  • Buckhorn      0         at Sparkman     35         FINAL         
  • Fort Payne      14         vs. Etowah       21         FINAL      
  • Hazel Green      0         at Gardendale      16         FINAL        
  • Lee-Huntsville (2-3) OFF WEEK
  • Mae Jemison       26        @ Paul Bryant   29        FINAL

5A

(Region 6)

  • Boaz      27         vs. Albertville            35         FINAL 
  • Crossville     14          @ Springville       43         FINAL         
  • Douglas       37        @ Brindlee Mountain      6        FINAL        
  • Sardis     19         vs. Geraldine           20          FINAL 

(Region 7)

  • Lawrence County      7         vs. Decatur    35        FINAL
  • Russellville       35        at Haleyville        19        FINAL      

(Region 8)

  • Arab (0-5) OFF WEEK
  • Ardmore (3-2) OFF WEEK
  • Brewer A.P.     62          vs. West Morgan      14         FINAL     
  • East Limestone     0          at Athens      30         FINAL        
  • Guntersville (2-2) OFF WEEK
  • Madison Academy (4-1) OFF WEEK
  • Madison County               at New Hope              
  • Scottsboro      3         at North Jackson       56        FINAL       

4A

(Region 7)

  • D.A.R (3-2) OFF WEEK
  • Danville     6          at Holly Pond   28        FINAL
  • Fairview (2-3) OFF WEEK
  • North Jackson     56          vs. Scottsboro     3        FINAL         
  • Priceville      28         @ Falkville         48        FINAL     
  • Randolph School       0        @ Westminster Christian   48         FINAL
  • St. John Paul II (4-1) OFF WEEK
  • West Morgan      14         at Brewer        62         FINAL      

(Region 8)

  • Brooks      36         vs. Mars Hill             35         FINAL 
  • Deshler      33         vs. Colbert County          6        FINAL    
  • Central-Florence (2-3) OFF WEEK
  • Elkmont      28         at Lexington         27        FINAL     
  • Rogers        35       vs. Lauderdale County     14         FINAL         
  • West Limestone     20          at Clements       6        FINAL       
  • Wilson (1-4) OFF WEEK

3A

(Region 5)

  • Holly Pond     28          vs. Danville    6        FINAL          

(Region 7)

  • Brindlee Mountain     6          vs. Douglas      37        FINAL        
  • Geraldine       20        at Sardis             19        FINAL 
  • New Hope               vs. Madison County              
  • Pisgah       6        @ Section        18              FINAL
  • Plainview     7          vs. Fyffe       55         FINAL       
  • Sylvania      15         @ North Sand Mountain        44        FINAL      

(Region 8)

  • Clements      6         vs. West Limestone    20        FINAL           
  • East Lawrence      0         at Hatton            38         FINAL 
  • Lauderdale County      14         @ Rogers     35         FINAL         
  • Lexington      27         vs. Elkmont      28        FINAL        
  • Westminster Christian      48        vs. Randolph        0         FINAL      

2A

(Region 7)

  • Colbert County       6        at Deshler    33        FINAL
  • Hatton      38        vs. East Lawrence        0           FINAL    
  • Sheffield      28         vs. RA Hubbard        26        FINAL      
  • Red Bay (3-2) OFF WEEK
  • Tanner (1-4) OFF WEEK
  • Tharptown     24          vs. Brilliant     43        FINAL         

(Region 8)

  • Asbury (1-4) OFF WEEK
  • Fyffe       55        at Plainview     7         FINAL         
  • Section     18          vs. Pisgah   6        FINAL

1A

(Region 7)

  • Decatur Christian Heritage    38           @ Shoals Christian   0        FINAL           
  • Falkville     28          vs. Priceville     28        FINAL         
  • R.A Hubbard        26      @ Sheffield        28        FINAL      
  • Woodville (2-3) OFF WEEK
North Alabama Football

title

Content Goes Here